logo

Stemmerne fra fællesskabet – En del af sammenholdet

8. maj 2024

I femte og afsluttende kapitel af vores portrætserie af spillere fra Brug Boldens fodboldfællesskab dykker vi ned i Sahels historie.

Den unge mand på 21 år udtrykker klart og tydeligt sine følelser for vores forening:

”Jeg synes hver gang jeg er her, at det er en ære at være her i fællesskabet, og jeg prøver at bidrage til det så meget jeg kan.”

Sahels interesse for fodbold startede i en alder af syv år, og han begyndte at spille i klub som 11-årig. Han fortæller, at Brug Bolden giver ham selvtillid både som spiller og i det sociale miljø til træningerne.

Han beskriver sin deltagelse i Brug Bolden som en rejse i et fællesskab, der for hver træningsgang bliver stærkere, fordi man lærer hinanden bedre at kende; gradvist får man en bedre relation til de andre spillere, der også kommer regelmæssigt, hvilket giver tryghed og bidrager til samhørighed.

Hvad betyder begrebet “meningsfuldt fællesskab” for dig?

”Det at man lærer hinanden at kende giver tryghed og bidrager til vores fællesskab.”

Hvordan har din deltagelse i Brug Bolden påvirket din generelle trivsel?

”Jeg går herfra gladere, end da jeg kom til træningen… Hver gang jeg er til træning, har jeg følelsen af fællesskab sammen med alle kammeraterne.”

Hvilke positive forandringer har du oplevet efter at være startet i Brug Bolden?

”Jeg har nogle sjovere dage, og det gør det til en mere positiv uge for mig. Det giver mig noget at se frem til.”

Når vi beder Sahel fortælle om, hvordan hans deltagelse i Brug Bolden har påvirket hans livssituation, er de positive effekter til at tage og føle på. Ordet selvtillid går igen flere gange, og hans entusiasme omkring fodboldfælleskabet er stor. Det er en kombination af træningen, det sociale liv og den simple glæde ved at spille fodbold.

Jeg får selvtillid af at være her, og trænerne hjælper mig med at blive bedre fodboldspiller.”

Kan du nævne en specifik person eller begivenhed, der har bidraget mest til din følelse af samhørighed og tilknytning?

”Jeg kan ikke nævne en specifik begivenhed. Men synes alle bidrager til, at det går op i højere enhed, både trænere og spillerne.”

Har du inputs til, hvad vi i Brug Bolden kan gøre anderledes?

”At have en halv time ekstra i stedet for 1,5 – 2 timers træning vil være perfekt.”

Har du gode råd til andre, der overvejer at blive del af et fodboldfællesskab som vores?

”Giv den gas og vær positiv, når du møder andre!”

Det er tydeligt, at Sahels deltagelse beriger ham som menneske og i hans daglige liv. Hans selvtillid er vokset i takt med, at han er blevet bedre rent fodboldteknisk og føler sig tryggere i det sociale miljø.

"Fælleskabet i Brug Bolden giver mig selvtillid og gode vibes i min hverdag."

Hvordan vil du beskrive din samlede oplevelse af Brug Bolden indtil nu?

”Fantastisk oplevelse, jeg har kun positive ting at sige. Det er fællesskabet og stemningen i Brug Bolden, jeg vil fremhæve.”

Sahels livsglæde er smittende, og hans positive tilbagemeldinger er en påmindelse om, hvor vigtigt vores arbejde er. Hver spiller, hver træning, hver kamp er en påmindelse om, at vores fællesskab er mere end bare et sted at spille fodbold – det er et sammenhold, hvor man kan skabe livslange minder og relationer.

Gennem træning, kampe og teamwork lærer spillerne ikke kun fodboldtekniske færdigheder, men også værdifulde livslektioner om samarbejde og vedholdenhed. Man erfarer, at man er del af en større helhed og at ens indsats og fremmøde er værdsat.

Gennem fælles mål, sejre og udfordringer opbygger spillerne en stærkere tro på deres egne evner, stærke bånd til hinanden og en fælles holdånd.

Således afrundes interview nummer fem ud af fem med Sahels livsglæde og entusiasme omkring vores forening. De samme positive tilbagemeldinger går igen i alle fem interviews, hvilket fylder os med stolthed og er en enorm bekræftelse af, at vores indsats og arbejde i Brug Bolden betyder rigtig meget for mange unge mennesker, der på hver deres måde er fightere i deres eget liv.

Endnu et stort tak skal lyde til de fem stemmer fra fællesskabet – tak til Wail, Fevzihan, Yaser, Amin og Sahel for at tage jer tiden til at snakke med os, dele jeres refleksioner og oplevelser i Brug Bolden-fællesskabet!

Hvad er Brug Bolden Danmark?

Brug Bolden er et brobyggende  fodboldfællesskab målrettet unge, der står udenfor det almene, etablerede idrætsliv.

Åbningstider​

Mandag – fredag

10.00 – 18.00​

Weekend

10.00 - 12.00​

Helligdage

lukket

Der tages for​behold for ændringer i åbningstiderne.

Kontaktoplysninger

Brug Bolden Danmark

Bagsværd Hovedgade 126

2880 Gladsaxe

Klik her for rutevejledning

+45 7174 1778

kontakt@brug-bolden.dk